Jesteś tu:

Warsztaty plastyczne

Ostatnie spotkanie w ramach projektu Comenius Show The Artist In You odbyło się w Uelzen (Niemcy).

Urokliwe miasteczko, które oszczędzone zostało podczas II wojny światowej, przeżywa w chwili obecnej drugą młodość. 

Dla przyjezdnych Uelzen kojarzy się z nietypowym dworcem zaprojektowanym przez austriackiego artystę -Friedensreicha Hundertwasser oraz dziwnymi kolorowymi głazami usytuowanymi przy głównych ulicach miasta.

Uelzen i jego zabytki

Przed ostatnim spotkaniem zastanawialiśmy się czym jeszcze można nas zaskoczyć podczas realizacji tego wspaniałego projektu. Czy jest to tak rzadko spotykana życzliwość mieszkańców miasta, architektoniczny nastrój, artystyczna atmosfera miasta? A może wszystko razem zebrane w współczesny kolaż, zgodny z duchem filozofii Gregora Lipinsky, który towarzyszy nam podczas realizacji tego projektu?
Szukaliśmy artystycznej przemiany młodzieży wędrującej z nami do Turcji, Rumunii, Hiszpanii i Polski. Zatoczyliśmy koło i zamknęliśmy je w artystycznym Uelzen i dopiero tu artystyczny kolaż dopełnił się. Niedostrzegalny urok artystycznych inspiracji jest tu obecny w każdym zakątku miasta.
Georg Lipinsky jest twórcą ciekawego projektu. W tablicach z terakoty, formatu A4, przedstawił historię Uelzen. Pierwsza część opowieści znajduje się na ścianie urokliwej kaplicy św. Gertrudy (St. Gertrudenkapelle). Kilkanaście tablic dostarcza nam wiadomości zawartych w kilku tomach miejscowej historii. Jakże inaczej brzmią żywe opowieści twórcy tablic w zderzeniu z suchym, książkowym przekazem. Piękny kolaż sztuki, historii z codziennym życiem średniej wielkości miasteczka.
Poznając historię tego urokliwego miasteczka, zaczynamy rozumieć, skąd zrodził się tu pomysł na odnowienie budynku dworca kolejowego w stylu Gaudiego (austriacki architekt Friedensreich Hundertwasser). Śmiała myśl, wzbudzająca kontrowersje a jednak ten powrót do sztuki organicznej, łamiącej trygonometryczne konwenanse architektoniczne, dopełnia artystyczną duszę Uelzen. Może dlatego ta jedność futurystycznej architektury z artystyczną atmosferą miasta, sprawiły że dworzec ten należy do jednych z 4 najpiękniejszych na świecie?

Uelzen to nie tylko historia. To nieuchwytny charakter ludzi tu mieszkających. Wchodząc do szkoły czuliśmy się jak w dobrze nam znanym miejscu, mimo że nigdy tu nie byliśmy. To spotykani na szkolnych korytarzach nauczyciele oraz młodzież sprawili, że czuliśmy się tu wyjątkowo.
Na powitanie szkoła rozbrzmiewała muzycznymi melodiami, bo najmłodsze roczniki miały właśnie próbę szkolnej orkiestry przed uroczystymi przeglądami młodzieżowych zespołów.
O poziomie tych koncertów mogliśmy się przekonać odwiedzając w wolnych chwilach salę koncertową miejscowego teatru, przylegającego do szkoły. W pamięci pozostały wspaniałe koncerty chórów z Estonii, młodzieżowych orkiestr symfonicznych czy też big-bandów.
Podobne koncerty ale starszych klas, miały miejsce w niedalekim Lineburgu.
Wędrując ulicami tych miast zaskoczeni byliśmy kulturalną ofertą tych miasteczek, wielkości naszej Piły. W ciągu miesiąca kilkanaście koncertów, występów teatralnych, ulicznych parad orkiestr dętych, pokazów tanecznych, spotkaniach z artystami.

Europa Market

Uczestnicy projektu brali udział w artystycznych warsztatach, którego efektem były symboliczne monumenty przygotowane przed szkołą. Betonowe trójkąty symbolizowały opadające gwiazdy z flagi UE na kraje uczestniczące w projekcie. Z jednej strony monumentów symbolika flag a z drugiej przygotowana przez młodzież grafika - kolaż, symbolizująca charakterystyczne dla danego kraju, regionu symbole.
Polska grupa przygotowała symbol saksofonu (warsztaty jazzowe), zakończonego porcelanową końcówką stylizowanej filiżanki na kawę. Nad całością unosił się polski orzeł. Autorką projektu była uczennica LO - Kamila Grossmann.

W tym samym czasie na szkolnych korytarzach poszczególne kraje przygotowywały stoiska z niektórymi efektami projektu. Do ich zwiedzania zaproszeni byli mieszkańcy miasta, rodzice, uczniowie oraz władze samorządowe i regionalne.

Uroczyste odsłonięcie monumentów stało się europejskim świętem w którym udział wzięli eurodeputowani regionu, władze powiatowe, miejskie i oświatowe.

O randze jaką władze samorządowe i polityczne regionu przywiązują do współpracy z zagranicą niech świadczą słowa p. Rebecci Haras, eurodeputowanej, która powiedziała:
UE otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Każdego dnia powinniśmy pamiętać o powinnościach do jakich ten tytuł zobowiązuje. To młode pokolenie budować będzie przyszłą tożsamość UE, dlatego tak ważny jest udział szkół w międzynarodowych projektach. Gratuluję szkole realizacji trzech projektów Comenius i otrzymania tytułu Szkoły Europejskiej. To powód do prawdziwej dumy.

Zakończył się piękny projekt. Potwierdził znana prawdę, ze tak naprawdę wszyscy jesteśmy artystami, choć często brakuje nam odwagi, by realizować swoje marzenia. Wędrując po Europie poznaliśmy różne formy uzdolnień młodzieży. Opanowaliśmy uniwersalny język sztuki, który zbliżył narody, tradycje. Po prostu odkryliśmy w sobie artystę. Każdy na swój sposób.

Uczestnicy projektu
Uczestnicy projektu
Powitanie gości
Powitanie gości
Grupa turecka i niemiecka
Grupa turecka i niemiecka
Kącik Comeniusa
Kącik Comeniusa
Warsztaty plastyczne
Warsztaty plastyczne
Warsztaty plastyczne
Warsztaty plastyczne
Pamiątkowe selfie
Pamiątkowe selfie
Grupa rumuńska
Grupa rumuńska
Orzeł, saksofon, porcelana i polskie znaki
Orzeł, saksofon, porcelana i polskie znaki
Europa Monument
Europa Monument
G.Lipinsky i polska grupa
G.Lipinsky i polska grupa
Grupa rumuńska
Grupa rumuńska
Mistrz Georg Lipinsky i polska grupa
Mistrz Georg Lipinsky i polska grupa
Maria i Verena
Maria i Verena
Europa Market i świeto Comeniusa
Europa Market i świeto Comeniusa
Luneburg - czarny dom
Luneburg - czarny dom
Luneburg i port
Luneburg i port
Autor projektu dworca
Autor projektu dworca
Dworzec Uelzen
Dworzec Uelzen
Dworzec wg Hundertwasser
Dworzec wg Hundertwasser
Motyw rzeki
Motyw rzeki
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

 

Translator

English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish